ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     MÜZE     ŞEHİTLERİMİZ     DOKÜMAN ARŞİVİ     FOTOĞRAF ARŞİVİ     GEZİ     YAZARLARIMIZ     İLETİŞİM  
 
  Müze  
  1. Dünya savaşı  
  İtilaf Dev. Savaş Planları  
  Ordular  
  Savaşa Girmemiz  
  Komutanlar  
  Çanakkale Savaşı  
  Deniz Savaşları  
  Hava Savaşları  
  Kara Savaşları  
  Cephede Koşullar  
  Gaz Kullanıldı mı?  
  Savaşın Sonuçları  
  Savaşın Etkileri  
  Çanakkale ve Yahudiler  
  Şehitlerimiz  
  Gazilerimiz  
  57. Alay Tarihi  
  Asker Mektupları  
  Anzaklar  
  Arşivlerde Çanakkale  
  Çanakkale Gençlik ve Sporcular  
  Asker İmamlar  

Sitede Ara


 

Arşivlerde Çanakkale

« Geri   

• Kumkale'ye çıkan Fransız kuvvetlerinin çekilmeye mecbur edildiği
Kumkale'ye çıkan Fransız kuvvetlerinin çekilmeye mecbur edildiği / Seddülbahir ve Kabatepe'ye çıkan Müttefik askerlerin donanmalarının himayesinde karada tutunmaya çalıştıkları / Müttefik donanmasına bağlı üç zırhlının hasara uğratılıp birçok sandal, mavna ve römorkörün batırıldığı


Millî Osmanlı Telgraf Ajansı
Dersaâdet - Beyoğlu
Resmî Telefon - Şirket Telefonu: 1185

15 Nisan sene 1331 tarihiyle Karargâh-ı Umumî'den tebliğ olunmusdur. Düşman Gelibolu Sibh-i Cezîresi'nde Kabatepe ve cenûbî sevâhilinde tesebbüsâtına tekrar ediyor ve tarafımızdan muvaffakiyetle tardına devam olunuyor.

Dün Kumkale civarına yeniden düşman kuvâ-yı cedîde ile taarruz teşebbüsünde bulunmuş ise de üç aded makineli tüfek terk ederek çekilmeye mecbur edilmiştir.
Millî


Millî Osmanlı Telgraf Ajansı
Dersaâdet - Beyoğlu
Resmî Telefon - Şirket Telefonu: 1185

16 Nisan sene 1331 tarihiyle Karargâh-ı Umumî'den tebliğ olunmusdur.
1-Kumkale civarına çıkan düşman gemi ateşleri altında mu‘annidâne sebat etmeye çalışmış ise de kıta‘âtımız tarafından kâmilen tard edilmiş ve el-yevm Boğaz'ın Anadolu kısmında hiç düşman bırakılmamısdır. Gelibolu Sibh-i Cezîresi'nde Kabatepe civarında sahilde kalan düşman
kuvvetleri sefâin-i harbiyenin ateşleri himayesinde sebat etmeye çalısmakdadırlar. Sibh-i cezîrenin diğer nukâtından düşman çıkarılmısdır.

2-Dün Boğaz bataryalarımızın ateşleriyle Fransızın Jeanne d'Arc zırhlı kruvazörü hasara uğramış ve bu te’sir ile kruvazörde yangın zuhur ederek ateş içinde Bozcaada'ya çekilmisdir. Kezâ dün bir İngiliz torpido muhribi methal civarında batırılmısdır.

3-On dört Nisan'da Düşmanın on altı zırhlısıyla müte‘addid torpido muhriblerinin Boğaz'da ileri bataryalarımıza karsı icrâ eylediği teşebbüs su cihetle neticelenmisdir: Bataryalarımıza ve avcı siperlerine karanlık basıncaya kadar binlerce mermi endâht etmelerine mukabil bir zâbit ile üç askerimiz hafifçe yaralandı. Seddülbahir önünde iki düşman nakliye sefinesine birçok isabetler vukû‘ bulmuş ve birisi der-akab karaya oturmusdur. Nakliye gemilerinin civarında bulunan asker dolu birçok sandallar ve römorkörler ile cerredilen müte‘addid mavnalar römorkörleriyle birlikte batırıldı. Majestic ve Triumph zırhlıları hasarâta uğrayarak hatt-ı harbden çekildi.

4-İki gün düşman sefâini Boğaz'a karsı behren tesebbüsde bulunmamısdır.
16 Nisan sene 1331 / 29 Nisan 1915
Millî
BOA, HR. SYS, 2110/3
Çanakkale Müzesi
 
 

Sitede yayınlanan her türlü yazı, haber, resim, şiir, müzik ve videonun izinsiz kullanılması, yayınlanması yasaktır.

 

Tasarım & Programlama ÜÇBOYUT