ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     MÜZE     ŞEHİTLERİMİZ     DOKÜMAN ARŞİVİ     FOTOĞRAF ARŞİVİ     GEZİ     YAZARLARIMIZ     İLETİŞİM  
 
  Müze  
  1. Dünya savaşı  
  İtilaf Dev. Savaş Planları  
  Ordular  
  Savaşa Girmemiz  
  Komutanlar  
  Çanakkale Savaşı  
  Deniz Savaşları  
  Hava Savaşları  
  Kara Savaşları  
  Cephede Koşullar  
  Gaz Kullanıldı mı?  
  Savaşın Sonuçları  
  Savaşın Etkileri  
  Çanakkale ve Yahudiler  
  Şehitlerimiz  
  Gazilerimiz  
  57. Alay Tarihi  
  Asker Mektupları  
  Anzaklar  
  Arşivlerde Çanakkale  
  Çanakkale Gençlik ve Sporcular  
  Asker İmamlar  

Sitede Ara


 

Arşivlerde Çanakkale

« Geri   

• Arıburnu'nda Türk topçusunun düşman mevzilerini etkili bir şekilde bombaladığı / Seddülbahir'de Müttefiklerin yaptığı hücumun püskürtüldüğü
Arıburnu'nda Türk topçusunun düşman mevzilerini etkili bir şekilde bombaladığı / Seddülbahir'de Müttefiklerin yaptığı hücumun püskürtüldüğü / Tekke Burnu'ndaki Müttefiklerin ikmal noktasının Boğaz'ın Anadolu yakasındaki Türk bataryalarınca bombalandığı.

Şube: 2
12673/2886
Matbûât Müdüriyet-i Umumiyesi'ne

Çanakkale Cephesi'nde:
Arıburnu'nda, 23 Haziran: Topçularımız düşman mevzilerine müessir endâhtlar icrâ ederek oldukça mühim tahribât yapmışlardır. Sol cenâhımız karsısındaki düşman topçusu yanlış endâht neticesinde bütün mermilerini kendi siperlerine düşürerek askerlerine epey telefât verdirmisdir.

Cenûbda Seddülbahir'de, sağ cenâhımıza karsı düşman, evvelâ kesif kollarını ileri sürmek sûretiyle bir taarruz icrâsına teşebbüs etmişse de zâyiât- ı külliye verdirilerek püskürtülmüsdür. Düşmanın Seddülbahir civarında Tekke Burnu'na sefâin-i mu‘âvene-i harbiye ile sâir küçük gemiler yanasdırarak irkâb ve ihrâc ameliyatıyla meşgul bulunduğu esnada Anadolu sahil bataryalarımız bağteten işbu mevki‘e ateş açmış ve hazırlık vaziyetinde bulunan bir taburun tam ortasına düşürülen bir mermi orada mühim kargaşalık ve telefâta sebep olmusdur. Yine bu bataryalarımızın endâhtıyla o civarda bir düşman cephâneliği ber-hevâ edilmisdir.

24 Haziran 1331 / 7 Temmuz 1915

Karargâh-ı Umumî
İstihbârât Şubesi Müdürü
Erkân-ı Harb Binbaşı
Seyfi
BOA, HR. MA, 1134/36
Çanakkale Müzesi
 
 

Sitede yayınlanan her türlü yazı, haber, resim, şiir, müzik ve videonun izinsiz kullanılması, yayınlanması yasaktır.

 

Tasarım & Programlama ÜÇBOYUT