ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     MÜZE     ŞEHİTLERİMİZ     DOKÜMAN ARŞİVİ     FOTOĞRAF ARŞİVİ     GEZİ     YAZARLARIMIZ     İLETİŞİM  
 
  Müze  
  1. Dünya savaşı  
  İtilaf Dev. Savaş Planları  
  Ordular  
  Savaşa Girmemiz  
  Komutanlar  
  Çanakkale Savaşı  
  Deniz Savaşları  
  Hava Savaşları  
  Kara Savaşları  
  Cephede Koşullar  
  Gaz Kullanıldı mı?  
  Savaşın Sonuçları  
  Savaşın Etkileri  
  Çanakkale ve Yahudiler  
  Şehitlerimiz  
  Gazilerimiz  
  57. Alay Tarihi  
  Asker Mektupları  
  Anzaklar  
  Arşivlerde Çanakkale  
  Çanakkale Gençlik ve Sporcular  
  Asker İmamlar  

Sitede Ara


 

Arşivlerde Çanakkale

« Geri   

• Marmara'da dolasan Müttefik denizaltıların, Gebze' de tren yolu köprüsünü bombalayıp yük taşıyan kayıkları batırdığı / Kireçtepe'ye yapılan saldırıların püskürtülüp bir miktar cephane ve esir alındığı
Marmara'da dolasan Müttefik denizaltıların, Gebze' de tren yolu köprüsünü bombalayıp yük taşıyan kayıkları batırdığı / Kireçtepe'ye yapılan saldırıların püskürtülüp bir miktar cephane ve esir alındığı .

Osmanlı Ordu-yı Hümâyûnu
Başkumandanlığı Vekâleti
Şube: 2
Numara: 278

Marmara Denizi:

2/6'da, öğleden sonra: Çekmeceler açığında tahtelbahirler ( denizaltılar) iki bos mavnayı yakmış ve tayfaları sandallarıyla sahile çıkmışlardır.

3/6, öğleden evvel, saat 6: İki tahtelbahir Gebze şimendifer köprüsüne birkaç mermi attılar ise de te’siri olmadı. Oradaki topçumuz mukabele etdi.

Tahtelbahirler (Denizaltılar) açıldılar. Mezkûr köprüye taarruzdan evvel bir tahtelbahir Darıca önünde odun yüklü iki kayığı bomba ile tahrib etmisdir. Her iki tahtelbahir köprüye taarruzdan sonra muhtelif istikametlerde kendilerini göstermişlerdir.

Öğleden sonra bunlardan bir tanesi İmralı Adası etrafında ve bir diğeri de İzmit Körfezi medhali civarında Yalova ve Adalar arasında dolaşıyordu.

Çanakkale:

1/6'da Anafartalar Cephesi'nde öğleden sonra saat 2'de bir şarapnelimizin isabeti üzerine sâbit balon inmeye mecbur olmus ve balon gemisi sahilden uzaklasmısdır. 2/6'da öğleden sonra düsmanın üç-dört tabur ile Kireçtepe'ye yaptığı taarruz püskürtülmüs dür. On İkinci Fırka sağ cenâhına da bir taarruz yapmak istemiş ise de tard edilmis ve kesif kollarımız burada mecrûh bir yüzbaşı, bir miktar esliha ile iki makineli tüfek sehpası ve teferruâtı iğtinâm etti.

Aynı günde Arıburnu şimâlinde bir düşman torpidosu isabet eden bir mermimizin isti‘âli üzerine derhal açılmısdır. 1/6'da aksama doğru sağ cenahta düşman siperinin iki metre yakınında isti‘âl etdirilen bir lağım, düsmanın bomba mahallini ve tel örgülerini yıkmısdır. Burada düsmanın bütün gece sabaha kadar ettiği piyade atesi ve bomba endâhtı hiçbir ziyân vermemisdir.

3 Ağustos 1331 / 16 Ağustos 1915
Karargâh-ı Umumî
İstihbarât Şubesi Müdürü
Erkân-ı Harbiye Binbaşısı
Seyfi
BOA, HR. MA, 1135/45
Çanakkale Müzesi
 
 

Sitede yayınlanan her türlü yazı, haber, resim, şiir, müzik ve videonun izinsiz kullanılması, yayınlanması yasaktır.

 

Tasarım & Programlama ÜÇBOYUT