ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     MÜZE     ŞEHİTLERİMİZ     DOKÜMAN ARŞİVİ     FOTOĞRAF ARŞİVİ     GEZİ     YAZARLARIMIZ     İLETİŞİM  
 
  Müze  
  1. Dünya savaşı  
  İtilaf Dev. Savaş Planları  
  Ordular  
  Savaşa Girmemiz  
  Komutanlar  
  Çanakkale Savaşı  
  Deniz Savaşları  
  Hava Savaşları  
  Kara Savaşları  
  Cephede Koşullar  
  Gaz Kullanıldı mı?  
  Savaşın Sonuçları  
  Savaşın Etkileri  
  Çanakkale ve Yahudiler  
  Şehitlerimiz  
  Gazilerimiz  
  57. Alay Tarihi  
  Asker Mektupları  
  Anzaklar  
  Arşivlerde Çanakkale  
  Çanakkale Gençlik ve Sporcular  
  Asker İmamlar  

Sitede Ara


 

Gazilerimiz

« Geri   

Adı MEHMET ARİF ŞENERİM Baba Adı İLYAS  
Lakap ÇİLOĞULLARI  Doğum Yılı 1877 
İl SİNOP  İlçe BOYABAT 
Bucak   Köy  
Askerlik Şubesi İSTANBUL  Savaş Birinci Dünya Savaşı 
Cephe Çanakkale Cephesi  Birlik Kuvvet  
Birlik Ordu   Kolordu 2 
Alay   Tabur 3 
Bölük 9  Sınıfı PİYADE 
Fırka   Rütbe YARBAY 
Ölüm Yeri PİYADE  Ölüm Tarihi  /  / 1951 

Açıklama

Mehmet Arif Şenerim


Yarbay Mehmet Arif Şenerim (1877, Boyabat - 1951, Konya), Balkan Savaşı, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nda pekçok cephede savaşmış ve çeşitli askeri liyakatların yanısıra, İstiklal Madalyası ile onurlandırılmış bir Türk askeridir.

1887–1891 arası İstanbul’da Eyüp Askeri İlkokulu’na, 1891-1894 arası İstanbul Soğuksu Askeri Ortaokulu’na, 1894-1897 arası Kuleli Askeri Lisesi’ne devam etti. 1897 yılında kaydolduğu Harp Okulu’ndan 5 Ocak 1899’da Teğmen olarak mezun olmuştur.

4. Ordu emrinde Merzifon’da, 75. Alay 4. Tabur 1. Bölük Teğmenliğine tayin oldu. 1907’de Üsteğmenliğe terfi olarak Alaşehir Alayı, 2. Tabur 4. Bölük Üsteğmenliğine getirildi. Mülga almak suretiyle Üsteğmenlik rütbesi ile Piripol-Bulgaristan’da 72. Alay 3. Tabur 2.Bölüğe nakledilerek; 1 Mart 1910’da Yüzbaşılık rütbesi ile, 66.Alay 2.Tabur 7.Bölük ve daha sonra 1911 yılında 42. Alay 2.Tabur 7.Bölüğe masup ve tayin edildi.

1912 yılında Balkan Savaşı’nda 42. Alay 2.Tabur 7.Bölük komutanı olarak Yunanlılar’la Kiresne Yenicesinde olan çarpışmalarda esir düştü. Selanik’in kuzeyinde Amolyas kasabasında 9 ay esaretten sonra kaçarak 2. Kolorduya katıldı . Kırklareli civarında; Yenice’de 13.Alay 1.Tabur 1.Bölük komutanlığına tayin oldu.

I. Dünya Savaşı: Seferberlik sebebiyle 15.Alay 3.Tabur 9.Bölük komutanlığına getirildi. Çanakkale Savaşı’nda Arıburnu çarpışmalarında kasığından yaralandığı zaman Arıburnu komutanı Albay Abdülrezzak Bey tarafından gümüş harp ve liyakat madalyası ile değerlendirildi. Moda Hastanesi’nde 2,5 ay yattı. Terhisinde kıtaya iltihak etti. 18 Nisan 1915'te Kabatepe tarruzunda ve Ağustos sonuna kadar 15.Alay 3. Tabur komutanı olarak Kıdemli Yüzbaşılık rütbesi ile Merkez Tepe’den hücum emri verildiğinde, düşmanın şiddetli ateşi altında siperleri tahkim etmekle meşgul oldu. 16. ve 12. Tümen emirlerinde Rüştü Bey, Abdülrezzak ve Refet Bey’lerin komutasında Arıburnu sol yan grubunda 15.Alay 3.Tabur komutasında idi.

1 Mart 1916’da Bitlis'i Ruslardan geri alma saldırılarında merkezden taarruz ederek düşman mevziini zaptetmiştir. Bu şiddetli taarruzda, Ruslar Bitlis’te tutunamayarak artçı birliklerle Kirkor Dağlarına çekilmiştir. Buraya tabur tarafından sol yandan taarruz ederek, düşmanın sağ yanını bozması üzerine tabur eski mevkiine ricat etmiştir. Burada mütarekeye kadar mukavemet yeniledi. 1 Aralık 1916’da Binbaşılık rütbesine getirildi. 14. Alayın geri kalanı ile Musul’da 14.Alayın Komutanlık Vekaletini deruhte etmiştir. Ruslar’la mütarekeden sonra ileri harekatta Peroz’da Ermenilerin sol yanından taarruz ederek Ahlat ve Karmuş’un Ermeniler tarafından zaptedilmesine engel olmuştur. Erciş, Adilcevaz, Pehmas ve Rumya çarpışmaları çete savaşları halinde olmuştur. Ermeniler az kuvvetle çok mevzi işgal ettiklerinden hiçbir kıtaya belli bir mıntıka hemen tahsis edilmemişti. Alaylar daha ziyade toplu olarak bulunuyordu.

Mütarekede esir oldu. Mütarekeden sonra Tuğgeneral Ali İhsan Paşa tarafından liyakat madalyası ile değerlendirildi.

1918'den sonra asayişin temini için Nusaybin, Ali Batı ile Midyat’a müsamede bulundu. 1 Haziran 1919’da Nusaybin’de 24.Alay komutanlık vekaletine ve 1 Aralık 1919’da 14.Alay Komutanlık Vekaletine tayin kılınmıştır.

İstiklal Savaşı: Sakarya Savaşı’nda Yunanlılar’la olan taarruzda Porsuk müfrezesi ile Eskişehir, Karköy, Razancı, Mudanya, Bandırma çarpışmalarına iştirak etti. 1923 yılında binbaşı rütbesinde iken Takdirname ile değerlendirildi. Aynı yıl Kaymakam (Yarbay) rütbesine terfi etti. 1925 yılında Yarbay rütbesinde iken İstiklal Madalyası ile değerlendirildi.

1930 yılında emekli oldu. Konya Orduevi’ni inşa ettirmiştir.

Albay Behzat Balkış, Pertev Çandar ve Müzeyyen Hanımların anneleri olan ilk eşi Ayşe Hanım 30 yaşında Bulgaristan’da Nevrekop’ta ölmüştür. İkinci eşi öğretmen Nergis Şenerim’in annesi Zehra Hanım da Nevrekop’ludur.

Mehmet Arif Şenerim 1951 yılında Konya’da 74 yaşında ölmüş, Mevlana Müzesinin arkasındaki Üçler Mezarlığına defnedilmiştir.

kaynak: Vikipedi, özgür ansiklopedi

 

Sitede yayınlanan her türlü yazı, haber, resim, şiir, müzik ve videonun izinsiz kullanılması, yayınlanması yasaktır.

 

Tasarım & Programlama ÜÇBOYUT