ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     MÜZE     ŞEHİTLERİMİZ     DOKÜMAN ARŞİVİ     FOTOĞRAF ARŞİVİ     GEZİ     YAZARLARIMIZ     İLETİŞİM  
 
  Müze  
  1. Dünya savaşı  
  İtilaf Dev. Savaş Planları  
  Ordular  
  Savaşa Girmemiz  
  Komutanlar  
  Çanakkale Savaşı  
  Deniz Savaşları  
  Hava Savaşları  
  Kara Savaşları  
  Cephede Koşullar  
  Gaz Kullanıldı mı?  
  Savaşın Sonuçları  
  Savaşın Etkileri  
  Çanakkale ve Yahudiler  
  Şehitlerimiz  
  Gazilerimiz  
  57. Alay Tarihi  
  Asker Mektupları  
  Anzaklar  
  Arşivlerde Çanakkale  
  Çanakkale Gençlik ve Sporcular  
  Asker İmamlar  

Sitede Ara


 

Gezi Rehberi

« Geri   

• Kaymakam ( Yarbay) Hasan Bey Anıtı
Alçıtepe Köyü’ n den Abide istikametine inerken sola devam ettiğimizde Hasan Beyin Kabrine gideriz. 6. Tümene Bağlı 17. Piyade Alayı Komutanı olan Kaymakam Hasan Bey anısına yaptırılan anıt Fransız’ lar la savaştığımız Kerevizdere bölgesindedir. En kanlı muharebelere sahne olan bölge 4 km karelik bir alandır. 11 Temmuz 1915 günü tekrar eden bir Fransız taarruzu püskürtülmüş her yer Türk şehitleri ve Fransız askerlerinin cesetleriyle dolmuştu. Savaş alanında şehit ve yaralılar ile ilgilenen Yarbay Hasan Bey Yaralı zannettiği bir Fransız askerinin yanına yanaştığında, yaralı numarası yapan Fransız askerinin süngüsüyle Şehit düşmüştür.

" Onsekiz Mart Üniversitesi'nin öğretim görevlilerinden Yrd.Doç.Dr. Burhan Sayılır'ın ortaya çıkarttığı belgelere göre; adı geçen kişi Yb. Hasan değil, Bnb. Hüseyin olması gerek. Ancak Bnb. Hüseyin'in de burada gömülmüş olması mümkün görünmüyor, çünkü o da hastanede ölmüş... Dolayısıyla, burası ne bir şehitlik, ne de bir anıt-mezar... Sadece kimin adına dikildiği meçhul bir anıt. En yakışanı ise 17. Alay komutanı Bnb. Hüseyin Hilmi..."

Yetkin İşçen
www.gallipoli-1915.org/
Çanakkale Müzesi
 
 

Sitede yayınlanan her türlü yazı, haber, resim, şiir, müzik ve videonun izinsiz kullanılması, yayınlanması yasaktır.

 

Tasarım & Programlama ÜÇBOYUT