ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     MÜZE     ŞEHİTLERİMİZ     DOKÜMAN ARŞİVİ     FOTOĞRAF ARŞİVİ     GEZİ     YAZARLARIMIZ     İLETİŞİM  
 
  Müze  
  1. Dünya savaşı  
  İtilaf Dev. Savaş Planları  
  Ordular  
  Savaşa Girmemiz  
  Komutanlar  
  Çanakkale Savaşı  
  Deniz Savaşları  
  Hava Savaşları  
  Kara Savaşları  
  Cephede Koşullar  
  Gaz Kullanıldı mı?  
  Savaşın Sonuçları  
  Savaşın Etkileri  
  Çanakkale ve Yahudiler  
  Şehitlerimiz  
  Gazilerimiz  
  57. Alay Tarihi  
  Asker Mektupları  
  Anzaklar  
  Arşivlerde Çanakkale  
  Çanakkale Gençlik ve Sporcular  
  Asker İmamlar  

Sitede Ara


 

Seyit Ahmet Sılay

• DÜNYANIN EN BÜYÜK MEDYA DEVİ MURDOCH VE ÇANAKKALE
Murdoch, İngiltere'de The Sun, The Times, The News of the World gazeteleri ile Sky kanalının yüzde 39'unun sahibi. Murdoch bu bağlamda İngiltere’nin Aydın Doğan’ı sayılıyor... Ve Forbes'a göre dünyanın en etkili 13'ncü ismi...

Rupert Murdoch'a bağlı muhâbirlerin haber üretmek için bazı telefonları polise rüşvet vererek ya da özel detektifler tutarak dinlediği iddia ediliyor.

Soruşturmalar News of the World'un 2000-2003 yılları arasında bir kaç dinleme olayının ötesinde polise rüşvet vererek dört bine yakın kişinin telefonlarını dinlediğini ortaya çıkardı.

Ülkedeki gazetelerin üçte ikisinin sahibi olduğu Avustralya’da Başbakan Julia Gillard, Rupert Murdoch’ın Avustralya’daki medya kuruluşları hakkında da meclis soruşturması yapacaklarını belirtti.

ABD'de de Murdoch gazeteleri mercek altına alınıyor... Ayrıca News of the World gazetesinin, ABD’deki 11 Eylül saldırılarında ölenlerin yakınlarına âit özel bilgileri temin etmeye çalıştığı yönündeki iddialar üzerine FBI soruşturma açtı. Aralarında Cumhuriyetçi Kongre üyesi Peter King ve Amerikan Senatosu ticaret komisyonu başkanı Jay Rockefeller'in de dâhil olduğu birçok siyâsetçi, Murdoch'un Amerika'daki gazetelerinin yasadışı dinleme olayına karışıp karışmadığı yönünde incelenmesini istemişti.

Şimdi diyeceksiniz ki; Murdoch olayı ile Çanakkale Savaşlarının ne ilgisi var?

Rubert Murdoch' ın babası Keith Murdoch ( 1885 yılında doğan Keith Murdoch İskoçya' dan Avustralya' ya göç eden bir ailenin oğlu. Küçüklüğünde aşırı utangaç ve kekeme olması nedeniyle üniversite yerine gazetecilik mesleğini seçti. Daha sonraki yıllarda Londra' da konuşma terapisi aldı. Ardından ekonomi okudu.) Avustralyalı bir savaş muhâbiri. 1914 yılının Ağustos ayında Avrupa' da Avustralyalı askerlere eşlik etmesi için Avustralya Gazeteciler Derneğinin oylamasıyla, Charles Bean' e az bir farkla kaybetti.. Ağustos 1915 yılında Melbourne Herald tarafından işletilen Londra kablo hizmeti editörü olarak atandı. . Londra' da göreve başlayan Keith Murdoch, Avustralya'daki Fisher Hükümeti tarafından Mısır’daki posta şikâyetlerini araştırması için Mısır' a gönderildi.

Murdoch sonra İmroz adasındaki merkezine taşındı. Eylül ayının başında da Gelibolu'daki merkez çıkarma noktası olan Anzak Koyu' na gitti. Gerek İmroz' da gerekse Çanakkale muharebe alanında asker ve bazı subaylarla görüştü.

Murdoch' dan evvel savaş muhabiri olarak bölgeye gelen, Daily Telegraph gazetesi muhâbiri Ellis Ashmead-Bartlett ile arkadaş oldu. İşte bu karşılaşma Murdoch'ın hayatını değiştirecektir. Uzun zamandır Çanakkale Muhârebeleri'ni izleyen ve yazdığı yazılarla yankı uyandıran Ellis Ashmead-Bartlett savaşın gidişatını iyi görmemektedir. Ellis Ashmead-Bartlett' in, sonraları yazıları sansürlenenecek ve muhâberebe alanından uzaklaştırılıp hakkında tutuklama kararı çıkarılacaktır.

Ellis Ashmead-Bartlett, İngiliz Başbakanı Herbert Asquith'e, Savaş' ın tarihini değiştirecek o meşhur mektubu yazdı. Ancak bu mektubu yazıları sansürlenmeyen birinin götürmesi gerekiyordu..Murdoch'da bu mektubu taşımayı kabul etti. Ancak başka bir savaş muhâbiri olan Henry Nevinson, Birleşik ordular komutanı Jan Hamilton'nı bu mektup konusunda uyardı.. Marsilya'da Fransız askerlerince tutuklanan Murdoch'ın taşıdığı mektuba el konuldu ve tutuklandı.

21 Eylül günü Londra'ya gelen Murdoch, Avustralya Başbakanı Andrew Fisher' i cephede olanlar hakkında bilgilendirdi..Daha sonra Ellis Ashmead-Bartlett' in yazdığı mektubu dahada abartarak tekrar kaleme aldı. Tarihte Savaş bitiren mektup olarak bilinecek bu mektup ( Nedense, bu tarihin en önemli mektubu, hep Murdoch'ın adı ile anılır. Oysaki bu mektubu yazan Ellis Ashmead-Bartlett' tir) 8000 kelimeden oluşuyordu. Fisher' in girişimleriyle mektup İngiliz Genelkurmay Başkanı David Lloyd George'a, o da bunu İngiliz Başbakanı Herbert Asquith'e ulaştırdı.

Mektup büyük yankı uyandırdı... İngiliz hükümetinin bir çok bakanı görevden alındı.. Çanakkale' de itilâf orduları komutanı olarak görev yapan Hamilton'da görevden alınanlar arasındaydı..Çanakkale'den askerin biran önce çekilmesi kararlaştırıldı.. Tarihin gördüğü en mükemmel(!) çekilme ( KAÇMA) gerçekleştirildi...

Murdoch'a daha sonra Sir ünvanı verilecek ve önündeki her türlü engeller kaldırılarak medya devi olması sağlanacaktır.

İşte! basında bu günlerde sıkça duyduğumuz, dünya basın ve medya devi Murdoch'ın Çanakkale' den geçen kısa hikâyesi…


Tarih::[ 21.07.2011 ]

Bu yazı 4917 kez okunmuştur.
 Tüm Yazıları Görmek İçin Tıklayın

Yazarın Diğer Yazıları
    ÇANAKKALE’ NİN ÖN SÖZ܅
    MEHMET ÂKİF ERSOY VE AİLESİNE VERDİĞİMİZ DEĞER...?
    YEMEK LİSTESİ REZALETİNDE DUR!..DİYELİM
    DÜNYANIN EN BÜYÜK MEDYA DEVİ MURDOCH VE ÇANAKKALE
    ADSIZ KAHRAMANLAR
    ÇANAKKALE' Yİ ANLAMAK

Sitede yayınlanan her türlü yazı, haber, resim, şiir, müzik ve videonun izinsiz kullanılması, yayınlanması yasaktır.

 

Tasarım & Programlama ÜÇBOYUT