ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     MÜZE     ŞEHİTLERİMİZ     DOKÜMAN ARŞİVİ     FOTOĞRAF ARŞİVİ     GEZİ     YAZARLARIMIZ     İLETİŞİM  
 
  Müze  
  1. Dünya savaşı  
  İtilaf Dev. Savaş Planları  
  Ordular  
  Savaşa Girmemiz  
  Komutanlar  
  Çanakkale Savaşı  
  Deniz Savaşları  
  Hava Savaşları  
  Kara Savaşları  
  Cephede Koşullar  
  Gaz Kullanıldı mı?  
  Savaşın Sonuçları  
  Savaşın Etkileri  
  Çanakkale ve Yahudiler  
  Şehitlerimiz  
  Gazilerimiz  
  57. Alay Tarihi  
  Asker Mektupları  
  Anzaklar  
  Arşivlerde Çanakkale  
  Çanakkale Gençlik ve Sporcular  
  Asker İmamlar  

Sitede Ara


 

Gazilerimiz

« Geri   

Adı AHMET TEVFİK VECİHİ BİRKAN Baba Adı MUSTAFA  
Lakap   Doğum Yılı 1894 
İl İSTANBUL  İlçe EMİNÖNÜ 
Bucak BAYAZIT  Köy - 
Askerlik Şubesi   Savaş Birinci Dünya Savaşı 
Cephe Arabistan Cephesi  Birlik Kuvvet _  
Birlik Ordu _  Kolordu _ 
Alay _  Tabur _ 
Bölük _  Sınıfı MÜHENDİS 
Fırka _  Rütbe ZÂBİT-ASTTEĞMEN 
Ölüm Yeri MÜHENDİS  Ölüm Tarihi 0 / 06 / 1976 
Resmi Büyütmek için tıklayın...

Tevfik Vecihi BİRKAN

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Arabistan Cephesinde

Açıklama

Sol kol dirsek ve sol ayak dizde şarapnel parçası ile gazi olup Mısır' da yaklaşık 4 yıl esaretten sonra İstanbul' a dönmüş ve bu kerre Vezneciler' deki dişçi mektebini tamamlayıp İstanbul' da diş tabibi olarak özel muaynehanesinde uzun yıllar çalışmıştır. Kendileri 1976 yılı haziran ayında hakkın rahmetine yürümüşlerdir. Mekanı cennet ola. Kendilerine ait yukarıda görülen askeri üniformalı iki adet resmi mevcuttur.

Kendisinden dinlediğim Anılarından birkaçını naklediyorum.


Dedemden dinlediğim bazı anılarından birisi şöyle; harp sırasında sıcaklık çok fazla olduğu için askerin su ihtiyacı had safhada ve bunu bilen Arap isyancılar vahalardaki kuyulara zehir atıp suları kullanılmaz hale getiriyorlarmış. Ordumuz buna tedbir olarak yanlarında ördek ve tavşan bulundururlarmış. Önce bir vaha yerine gelindiğinde bu hayvanlara su içirip sonucu bekler ve ona göre suyu kullanırlarmış.

Bir diğer anısı ise şöyle idi; Bizim ordumuz Mekke' ye kadar yapılan tren hattından askeri amaçla istifade edermiş. Bir seferinde dedemin de içinde bulunduğu, asker ve cephane sevkinin yapıldığı bir seferde sıcaktan lokomotifin demir tekerlekleri alev alma noktasına kadar gelmiş ve bu birçok kez yaşanmış. Her seferinde erat trenden indirilmek sureti ile bu aşırı ısınan tekerleklere küçük sularını döktürülerek soğutulurmuş. Tabi bu tren hatlarına yapılan sabotajlarda bahsini yaptığı konular arasında idi.

Son olarak sizlere, benim ve dedemin hiç unutamadığı bir anısını nakletmek isterim. Bu anısı; ordumuzun çeşitli zaman ve yerlerde o bölgede intikal halinde iken çok uzakta gördükleri bir hurma ağacı kümesinde ağaçlardan birinin tepesinde bir gözcü Arap isyancı fark edilmiş. Daha dikkatli baktıklarında orada bir hazırlık ve tahkimat olduğu fark edilmiş. Buna mukabil askeri birliğimiz hiç fark etmemiş gibi yaparak önce nişancı bir askerimiz o gözcüyü ağacın tepesinde iken mıhlamış. Ardından kısa bir müsademe ve bizimkiler hurmalığı ve isyancıların seyyar kamplarını ele geçirmişler. Dedem çadırları kontrol ederken bir çadırın içindeki bir yatağın altında korkudan altına yapmış Arap isyancıyı teslim almış. Ayrıca bunun gibi birçok başarılı müsademe sonucunda İngilizlerin Arap isyancılara verdiği çok miktarda İngiliz altını ele geçirmişler. Bunlara ilaveten anıları arasında her gün hemen hemen aynı saatlerde İngiliz uçaklarının keşif ve saldırı uçuşlarına ki bir seferinde de kendisinin yaralandığı gazi olduğu seferlerden söz etmişlerdi. Susuzluk çekildiği günlerde ağızlarına küçük taşlar alıp bunları emmek sureti ile susuzluğa direndiklerini de hatırlatmak istedim.

Ordularımızın silah bırakıp esarete düşmeleri neticesi dedemin de içinde bulunduğu birlikler Mısır'daki İngiliz esir kamplarında çok büyük sıkıntılar altında yıllarca kalmışlar. Bu esir kamplarında askerlerimizi formaldehitli su kazanlarına güya dezenfekte amaçlı olsun diye sokmuşlar ve bu ilaçlı suyun içinde gözlerini açmalarını emrederek maalesef yüzlerce askerimizi kör bırakmışlardır. Bütün bu anıları 16 yaşıma kadar rahmetli dedemden dikkatle dinlemiştim. Allah tüm şehitlerimize ve gazilerimize rahmet etsin, ruhları şad olsun.

Selamlarımla
Arabistan Cephesi Gazilerinden Zabit Tevfik Vecihi BİRKAN 'ın
Torunu Önder TOKER

 

Sitede yayınlanan her türlü yazı, haber, resim, şiir, müzik ve videonun izinsiz kullanılması, yayınlanması yasaktır.

 

Tasarım & Programlama ÜÇBOYUT